flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Огляд даних судової статистики за І півріччя 2012р.

06 серпня 2012, 09:36

Аналіз

обліково-статистичної роботи та даних судової статистики в  Гайворонському районному суді Кіровоградської області   

за І півріччя 2012 року


За джерела отримання інформації при проведенні даного аналізу було взято: план роботи суду на 1 півріччя 2012 року, матеріали за результатами його виконання (довідки, узагальнення), звітність суду, аналізи обліково-статистичної роботи суду, протоколи оперативних нарад суду, нормативно-правові акти, що регулюють питання обліку та реєстрації судових справ, а також обліково-статистичні картки на справи, обліково-статистичні картки на особу, стосовно якої розглянуто кримінальну справу, картки сум збитків, завданих злочином.

Протягом першого півріччя 2012 року судом здійснено комплекс заходів щодо організаційного забезпечення діяльності суду з реалізації основних завдань обліково-статистичної роботи: забезпечення достовірності, об’єктивності, оперативності, стабільності та цілісності інформації про роботу суду з основної діяльності.

З 01.01.2011 року суд працює в комп’ютерній програмі «Документообіг загальних судів» (КП «Д-3»). Робота суду в цій комп’ютерній програмі робить можливим оперативно та чітко обробляти інформацію на всіх ланках роботи суду на належному рівні. Крім цього, ця програма розширила можливості здійснення оперативного контролю за дотриманням вимог процесуального законодавства при розгляді справ. На цей час в Гайворонському райсуді сформувався певний досвід користування програмою, що дозволило зробити висновки про її позитивні і негативні якісні характеристики, та змушувало шукати спільно із розробниками шляхи її вдосконалення.

Робота КП «Д-3» постійно вдосконалюється, більшість змін, спрямованих на її покращення, обумовлені ініціативністю працівників суду, їх бажанням удосконалити програму, зробити її більш зручною для використання. Зараз рух всіх видів документів в суді проходить згідно із розподілом обов’язків по роботі з програмою відповідно до структури суду та штатного розпису.

Підводячи підсумки роботи суду за перше півріччя 2012 року, слід зазначити, що в організації роботи суду значне місце посідає канцелярія суду, яка забезпечує належні умови для оперативного, всебічного та якісного відправлення правосуддя. Тому досить важливим є аналіз роботи канцелярії, основними завданнями якої є:


встановлення єдиного порядку документування і роботи з документами в суді на основі використання сучасної обчислювальної техніки, автоматизованої системи документообігу;

забезпечення діяльності суду з питань контролю правильності оформлення справ, передачі їх до архіву та зберігання, здійснення контролю за додержанням вимог Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді.

Питання  ведення первинної реєстрації матеріалів, що надійшли на розгляд до суду, у звітному періоді здійснювалось канцелярією суду.

Формування бази даних діловодства у суді в частині первинної реєстрації позовних заяв та скарг, заяв про перегляд рішень за нововиявленими обставинами та заяв, пов’язаних з виконанням судових рішень та робота по внесенню інформації до обліково-статистичних карток на справу забезпечується комп’ютерною програмою «Документообіг загальних судів» (КП «Д-3»).

Реєстрація позовних заяв та скарг провадиться одночасно декількома працівниками канцелярії, що значно скоротило час від первинної реєстрації справи до передачі її на розгляд судді.

На кожну справу, яка надходить на розгляд суду, протягом першого півріччя 2012 року заводилась обліково-статистична картка відповідно до категорії заяви.  До обліково-інформаційної картки вносяться повні відомості щодо сторін по справі та третіх осіб із зазначенням адресу проживання або місцезнаходження та стисло викладається зміст позовних вимог по справі. 

У разі об’єднання судових справ в одну їй присвоюється номер тієї з об’єднаних справ, яка надійшла до суду першою. Відповідно до ухвали суду вносяться необхідні додаткові записи в обліково-інформаційну картку під номером об’єднаної справи та відмітки про об’єднання справ із зазначенням номеру нової судової справи в решті обліково-інформаційних карток на об’єднані справи. Записи у картку вносяться відповідно до стадії процесу, у якому перебуває справа. Відомості про підготовче провадження та судовий розгляд справи, надходження апеляційної скарги, направлення справи до суду апеляційної інстанції, а також повернення справи з суду апеляційної інстанції до суду, у відповідні поля картки заносяться з процесуальних документів автоматично, при складанні зазначених документів, що забезпечує повне та своєчасне заповнення полів обліково-інформаційної картки. Після завершення розгляду справи до картки заносяться результати вирішення справи та стисло викладається зміст резолютивної частини судового рішення.

Обліково-інформаційні картки ведуться у електронному вигляді, що сприяє своєчасності, повноті інформації та правильному її занесенню до карток. Також, при поверненні справ до канцелярії після їх вирішення по суті, працівниками канцелярії перевіряється інформація що занесена до карток, здійснюються остаточні коригування.

Однак, деякі помилки все ж мають місце. Найтиповішими недоліками при веденні первинного обліку є:


допущення помилок секретарем канцелярії суду при реєстрації справ про адміністративні правопорушення, а саме: зазначення статей які не відповідають матеріалам справи;

допущення помилок помічниками (секретарями) суддів при внесенні даних до електронних карток по цивільним справам ( не зазначалась дата відкриття провадження та результат розгляду);

допущення помилок помічниками суддів при внесенні даних по справам про адміністративні правопорушення, де санкція статті передбачає додаткове покарання (оплатне вилучення, конфіскація) дані поля взагалі не заповнювались, або додаткове покарання проставлялось як основне;

старшим секретарем  суду не робилась відмітка про видачу виконавчих листів в електронній картці по кримінальним справам;


КРИМІНАЛЬНЕ  СУДОЧИНСТВО.


Аналізуючи  статистичні дані І півріччя 2012 року з аналогічним період минулого року відмічено тенденцію до незначного зменшення рівня злочинності.

На розгляді в суді в звітний період перебувало 86  справ, стосовно 105 осіб  (із врахуванням залишку за 2011 рік), що на 22 справи менше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Закінчено провадження  по 80 кримінальним справам, або  93% від кількості справ, що перебували на розгляді. На кінець звітного періоду не було розглянуто лише 6 справ ( з яких 3 справ в кінці звітного періоду призначено до попереднього розгляду), або  7 % від кількості справ, які перебували на розгляді (19%  –  2011 р.).

         Станом на 30 червня  2011 року під вартою  було взято 7  особи, звільнено з-під варти – 6 осіб, в зв’язку із засудженням  осіб  до інших мір покарання, не пов’язаних з позбавленням волі на певний строк  (за  аналогічний період 2011 року – взято під варту – 3, а звільнено – 7)

         Із постановленням вироку судом розглянуто 67 справи, стосовно 77 осіб, або  84%, від тих, провадження  в яких закінчено ( 85,5% - у  2011 р.), закрито провадження у 6 справах від загальної кількості розглянутих  або 7,5%  ( 5 справ  - у 2011 р.) Застосовано заходи медичного характеру по одній справі, стосовно однієї особи. Направлено за підсудністю 3 справи, стосовно 3-х осіб; повернуто на додаткове розслідування під час судового розгляду – 2 справи повернуто на додаткове розслідування під час  попереднього розгляду – 1 справу, стосовно 1 особи.

В порядку статі 27 КПК України в провадження суду надійшло 12 скарг, в 4 скаргах було порушено кримінальні справи. Якщо аналізувати  кількість скарг, що перебували на розгляді в аналогічному періоді 2011 року, то в провадження суду надійшло  2 скарги.

        Змінилась кількість  справ за поданнями правоохоронних органів,  в  провадження суду надійшло 16 подань (в аналогічному періоді 2011 року 28) та 6 скарг на дії і рішення правоохоронних органів (в аналогічному періоді 2011 року 5).

Змінилась кількість справ щодо розгляду питань у порядку виконання судових рішень порівняно з аналогічним періодом: 2012 рік – 48, а в 2011 році – 28 справ.

За вирока¬ми, що набрали законної сили у звітному періоді, засуджено 63 особи. Кількість засуджених  осіб у порівнянні з минулим звітним періодом вагомо  зменшилась,  на 31 особи в порівнянні з аналогічним звітним періодом (2011 – засуджено 94 особи).

У структурі злочинності  переважну більшість становлять злочини середньої тяжкості – 26, злочини невеликої  тяжкості – 10, тяжкі – 27, особливо тяжкі – 0, справи, що порушуються не інакше ніж за скаргами потерпілих – 1, та злочини вчинені неповнолітніми – 15 ( стосовно осіб  у яких вироки та постанови набрали законної сили станом  на 30 червня  2012 року).

          За видами злочинів  у структурі загальної злочинності, як і в аналогічному  звітному періоді, визначальними є злочини проти власності – 32, злочини проти життя та здоров’я, частка яких складає - 7, злочини проти громадського порядку і моральності – 13, злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту – 4, злочини проти трудових та інших особистих прав людини та громадянина  - 3,  злочини у сфері обігу наркотичних засобів  - 10.

Кількість засуджених осіб, які вчинили злочини у складі  групи складає 16 осіб та їх питома вага у 2012 році в загальній кількості засуджених становить   25 %, тобто залишилася майже на тому же рівні, що і у минулому періоді 2011 року.

Кількість засуджених працездатних осіб, які на час вчинення злочину не працювали та не навчалися становить  45 осіб, або 71 % від усіх засуджених. Серед них мають не зняту і непогашену судимість – 14  осіб. 

Засуджено 10 жінок, серед загальної кількості засуджених осіб їх кількість становить 16%. 

          У поточному звітному періоді змінилась кількість злочинів вчинених неповнолітніми або за їх участю, якщо у  аналогічному періоді 2011 році  їх було 7 осіб, то в звітному 2012 року 21 особа. Структуру злочинності неповнолітніх визначають крадіжки чужого майна, а це близько 73 % від числа  зареєстрованих злочинів, вчинених неповнолітніми.

В звітному періоді 2012 року судом закрито провадження у спра¬вах щодо 6 осіб, або 8% від загальної кількості осіб, у відношенні яких, судові рішення набрали законної сили. 

Звільнено від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням винного з потерпілим – 3 осіб або 29 %; в зв’язку з амністією – 2 особи; судові рішення щодо яких набрали законної сили.

         Матеріальної та моральної шкоди заподіяно на 204231 грн. Від злочинів потерпіло  34 особи, з них 8 жінок, заподіяно шкоди життю та здоров’ю  - 3,  матеріальної та моральної шкоди – 31, заподіяно шкоди 4 юридичним особам.

          Кримінальні справи призначаються з дотриманням вимог ст.ст. 241, 256 КПК України, порушення строків призначення  не мало місця.

          В порядку ст. 232 КПК України  було повернуто  прокурору 3 кримінальних справ, не було справ повернутих прокурору в порядку ст. 249-1 КПК України, повернуто на додаткове розслідування при попередньому розгляді – 1 справу, повернуто на додаткове розслідування під час судового розгляду – 2 справи; направлено за підсудністю – 3 справи, стосовно 3 осіб. 

До позбавлення волі на певний строк у І півріччі 2012 року засуджено 16 осіб, або 20,7% відсотків від загальної кількості засуджених, тоді як у відповідному періоді минулого року їх кількість складала 14 осіб (11%); вагомо  зменшилось застосування громадських робіт – 5 осіб (6,4%), тоді як в минулому звітному періоді 11 осіб (11%); застосовано арешт стосовно 4 осіб (5% від усіх засуджених), в минулому аналогічному періоді 2 осіб (2,12%). Вагомо  зменшилось порівняно з попереднім звітним періодом накладеного судом штрафу як основного покарання і складає  4  особи (10 осіб – 2011 рік), застосовано іспитовий строк до 46 осіб – 60% від загальної кількості засуджених. Накладено такі додаткові види покарання як: конфіскація майна до 4-х осіб; позбавлення права займати певні посади або займатися  певною діяльністю – 3 осіб.

Динаміку справ і матеріалів, які перебували в провадженні суду   відображають показники, наведені в діаграмі №1. 

ДІАГРАМА №1

ПОРІВНЯЛЬНА   ДІАГРАМА   КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ  ТА МАТЕРІАЛІВ, ЩО ПЕРЕБУВАЛИ  НА  РОЗГЛЯДІ  В  ГАЙВОРОНСЬКОМУ РАЙОННОМУ СУДІ  

В    І ПІВРІЧЧІ 2011 Р.  ТА І ПІВРІЧЧІ 2012 Р.


 

 ІІ. ЦИВІЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО.


1.1. Н А К А З Н Е   П Р О В А Д Ж Е Н Н Я.


В провадження суду надійшло 38 заява про видачу судового наказу  у, що на 3 судових накази менше порівняно з аналогічним періодом 2011 року,  судом було видано 34 судових наказів.



1.2. П О З О В Н Е    П Р О В А Д Ж Е Н Н Я.

 

У звітному періоді в провадження  Гайворонського районного суду надійшло 282 позовних заяв, повернуто позовних заяв – 14 (8 заяв в зв’язку із не усуненням недоліків; 4 заяв в зв’язку з надходженням заяви про повернення позову, відкрито провадження в 268 справах.

Всього в провадженні суду перебувало 287 цивільних справ (238 справ у  аналогічному періоді 2011 р.), з врахуванням 19 справ, які були  не розглянуті з 2011 року, спостерігається тенденція до незначного збільшення справ.

На розгляді в суді перебувало 287 цивільні справи, зокрема: 151 справи, за спорами, що виникають із сімейних правовідносин, або 53% від усієї кількості справ, що були на розгляді; 8 -  із житлових правовідносин, або 2,7%;  23 - спори про спадкове право, або  8%; спори, що виникають із договорів  - 74 справи, або  25%; не договірні зобов’язання – 16, або 5,5%. 

         Закінчено провадження у 259 цивільних справах, або 90% від справ які були на розгляді, в залишку на кінець звітного періоду залишилось  28 справи (в 8-ми справах провадження було зупинене).

З постановленням рішення розглянуто 225 цивільні справи, або 81% від тих, провадження  в яких закінчено, у тому числі із задоволенням позовних вимог 177 справ, або 94% від розглянутих із постановленням рішення.

Однією з причин тривалого розгляду цивільних справ залишається неявка в судове засідання обох або однієї із сторін, а також свідків, що унеможливлює розгляд справ.

      


1.3. О К Р Е М Е   П Р О В А Д Ж Е Н НЯ.



В провадження суду надійшло 41 заяви,  9 заяв повернуто  в зв’язку з поданням заяви про повернення заяви. Відкрито провадження в 32 заявах.

Перебувало на розгляді в суді 33 справи ( з урахуванням 1 справи, що залишились нерозглянута на кінець звітного періоду 2011 року). Розглянуто 30 справ, залишилось в залишку на кінець звітного періоду  3 справи.

ІІІ. АДМІНІСТРАТИВНЕ СУДОЧИНСТВО.

       

Спостерігається тенденція до значного зменшення справ в порядку адміністративного судочинства.

В провадження суду надійшло  37 позовних заяв, 1– повернуто в зв’язку з не усуненням недоліків, відкрито провадження у 36 справах ( в аналогічному періоді 2011 - 1256 року )

В провадженні суду перебувало 37 адміністративних позови (з урахуванням 1 справи, що залишились у залишку на кінець 2011 року), аналізуючи  статистичні дані за аналогічний період минулого року відмічено тенденцію до значного зменшення на  1220 справ. 

Залишок нерозглянутих справ на кінець звітного періоду складає 0 справ.  В залежності від категорії  то майже всі  справи – це  справи  зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах зайнятості населення та соціального захисту громадян 

Динаміку справ і матеріалів, які перебували в провадженні суду   відображають показники, наведені в діаграмі № 2.


ПОРІВНЯЛЬНА   ДІАГРАМА   СПРАВ  ТА МАТЕРІАЛІВ В 

ПОРЯДКУ ЦИВІЛЬНОГО ТА  АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДОЧИНСТВА, ЩО ПЕРЕБУВАЛИ  НА  РОЗГЛЯДІ  В  ГАЙВОРОНСЬКОМУ РАЙОННОМУ СУДІ  В  

І ПІВРІЧЧІ 2011 Р.  ТА  І  ПІВРІЧЧІ 2012 Р.

 


ІV. СПРАВИ ПРО АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВОПОРУШЕННЯ.


         Не вагомо зменшилась кількість справ про притягнення до адміністративної відповідальності осіб, в звітному періоді  в провадженні суду перебувало 561  справ, 667 -  в аналогічному періоді 2011 року.

Судом було повернуто 64 адміністративних матеріалів, в тому числі для належного оформлення було повернуто  59 матеріали, або 11,4% від загальної кількості справ, що перебували на розгляді. Із винесенням постанов судом розглянуто 459 справ про адміністративне правопорушення стосовно 459 осіб.  

Закрито провадження в 49 справах, або 10,6% від загальної кількості розглянутих справ:


а) в зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення  - 21 справу ( 42% від загальної кількості справ, провадження у яких закрито); 


б) в зв’язку з відсутністю подій і складу адміністративного правопорушення – 8 справ (16% від загальної кількості справ, провадження у яких закрито);


в) звільнено від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення – 19   справ  (38% від загальної кількості справ, провадження у яких закрито)


г) передано матеріалів на розгляд трудового колективу  в 1 справі.


Аналіз  мір адміністративних стягнень, застосованих  судом  у розглянутих  справах,  свідчить,   що  в  2%  – застосовано попередження;  в  59%  – накладено штраф на  суму 146540 грн., сплачено добровільно 51442 грн.; 5% – позбавлено права керування;  40% – застосовано громадські роботи; 4% - застосовано  адміністративний арешт. 


До 7-ми  неповнолітніх осіб, застосовано заходи впливу, передбачені статтею 24-1 КУпАП.


Як і в мину аналогічний  звітний період  значну кількість справ, що перебували на розгляді в суді, становлять справи про керування транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння – 263, або 47% від загальної кількості справ, що перебували на розгляді в суді. 


Динаміку  матеріалів, які перебували в провадженні суду   відображають показники, наведені в діаграмі № 3

ПОРІВНЯЛЬНА   ДІАГРАМА   АДМІНІСТРАТИВНИХ МАТЕРІАЛІВ, ЩО ПЕРЕБУВАЛИ  НА  РОЗГЛЯДІ  В  ГАЙВОРОНСЬКОМУ РАЙОННОМУ СУДІ 

 В  І ПІВРІЧЧІ 2011 ТА В І ПІВРІЧЧІ 2012 РОКУ  

 

ОБСЯГ РОБОТИ СУДУ ТА НАВАНТАЖЕННЯ  НА СУДДІВ.

         

У звітному І півріччі 2012 року  мала місце тенденція до зменшення  обсягу роботи суду, в провадження надійшло  1129   справ та матеріалів  кримінального, цивільного, адміністративного судочинства і  матеріалів про адміністративні правопорушення (справ, постанов, подань, клопотань, позовних заяв, скарг (далі – справи і матеріали), що менше  ніж за аналогічний період минулого року           ( 2561 справ і матеріалів).


Динаміку  матеріалів та справ, що перебували в провадженні Гайворонського районного суду у І півріччі 2012 року в процентних показниках відображено в діаграмі № 4.



 


         

У І півріччі 2012 році на кожного фактично працюючого  суддю  щомісячно надходило на розгляд  29  матеріалів  ( у  І півріччі 2011 р. – 70).

Провівши точний аналіз надходження та розгляду різних категорій справ до Гайворонського районного суду Кіровоградської області випливає, що роботу Гайворонського районного суду можна оцінити на достатньому рівні, навантаження на суддів у відносних та абсолютних показниках нормальне, з порівняння можна зробити висновок, що динаміка навантаження вагомо зменшилась ніж у попередньому звітному періоді, в зв’язку з відчутним зменшенням справ в порядку адміністративного судочинства. Щодо якості роботи виявлено, що строки відкриття провадження у справах, розгляду справ  та виконання судових рішень  не порушувались. Залишок справ утворюється лише по причинам не надання вчасно експертними організаціями висновків експертиз, більшість справ які залишились в залишку є справами, що надійшли в провадження суду в кінці звітного періоду, в яких провадження не відкладене, справи призначені до попереднього та судового розгляду. Виконавчі документи по розглянутим судом цивільним та адміністративним справам за заявами стягувачів видавались без затримки. 

Даний аналіз проведено на підставі плану роботи Гайворонського районного суду на І півріччя 2012 року, листа територіального управління державної судової адміністрації в Кіровоградській області. 


Під час проведення дослідження використовувались достовірні та точні дані, а саме: обліково-статистичні картки та реєстраційні журнали; картки на осіб, стосовно яких судом розглянуто кримінальні справи, а також звітність суду за  І півріччя 2012  року.



В.о. керівника апарату Гайворонського

районного суду Кіровоградської області   О.О.Ковтонюк